Pochyby, jestli je člověk dost dobrým rodičem, se často odvíjí od toho, jestli jeho děti mají všeho dost. Jsou jejich kroužky a zájmy dostatečně rozvíjející a všestranné? Je jejich strava dost výživná, dost bio? Jsou jejich hračky dost pestré a nezávadné? Mají dost kamarádů, dost zážitků, dost knížek? Nebo ještě chybí ta, jak mluví stromy?
Kolik přesně je akorát?
Vlastně to každý rodič ví velmi dobře. Zkuste si vzpomenout na tři nejhezčí vzpomínky vašeho dětství. Cesta vlakem na borůvky ve tři ráno. První kolo. Vůně babiččiny kuchyně. Vybavte si rodiče tak, jak na ně nejraději vzpomínáte. Jak se táta nezlobil, když jsi skončil celý v bažině? Jak se usmál, když ses bál projít po kládě potok, a řekl jen: „Tak příště.“? A tys to příště prošel úplně sám? To, co je pro duši opravdu důležité a formující, zůstává. Jako vzpomínka, která hřeje i za 30 let.
O nic moc víc není potřeba.
Pokud se rodič ze strachu, že nedává dost nebo dobře, snaží dětem dávat co nejvíce a to nejlepší, zrcadlí v nich stejný pocit vlastní nedostatečnosti. Na jakékoliv pochyby rodiče hledá dítě vždy první odpovědi v sobě. Zahrnuté přílišnými aktivitami nestíhá plnit očekávání a může mít pocit, že rodiče zklamává. Je zahlceno stále novými výzvami a zkouškami. Nemá možnost zjistit, že ho něco opravdu baví a je v něčem dost dobré. Naopak cítí, že selhává. Místo posílování sebevědomí a sebedůvěry, v něm tak může rodič paradoxně upevňovat přesvědčení, že není dost dobré.
Každý rodič by pro radost svých dětí udělal naprosto vše.
A přitom nemusí dělat téměř nic.
Radost dětí je podstatou jejich bytí
a není potřebné ji vytvářet ani zmnožovat.
Stačí ji s dětmi sdílet.
A neudusit ji DOSTATKEM všeho.
Děti potřebují zažívat negativní emoce stejně jako ty pozitivní. Nebojte se jejich strachu, nebojujte s jejich vztekem, netrapte se jejich starostmi tak, že jim pak nedokážete být oporou. Chránit dítě před jakýmkoli neúspěchem, zklamáním či neštěstím znamená obírat ho o zkušenost síly poprat se s tím, co ho potkává.
Přemýšleli jste někdy při pohledu na to království hraček v dětském pokojíčku, kolik věcí z toho si děti opravdu přejí a potřebují? Proč rodiče tolik touží po nejlepších hračkách, aby se děti zabavily samy, zatímco děti touží po obyčejných věcech, aby je dělali s rodiči společně?
Výzkumy ukazují, že optimální množství věcí, aby si je člověk dokázal užívat, leží před průměrem. Je to míň, než má většina. Vemte dětem polovinu věcí, uberte polovinu koníčků.
Co zbyde, je akorát.
Touha po lásce, kterou má v sobě každé dítě, je touhou být poznáno. Ne však na úrovni toho, co má nebo umí, ale na úrovni prožívání svého bytí. Touží vám ukázat, co prožívá, a touží, abyste to prožívali s ním. Radost dětí je podstatou jejich bytí. Každý rodič by pro radost svých dětí udělal naprosto vše. A přitom nemusí dělat téměř nic. Dětskou radost není možné ani potřebné vytvářet či zmnožovat. Stačí ji s dětmi sdílet ochotně a laskavě. A neudusit ji dostatkem všeho.
V naší komunitě Tisíc Tváří Radosti pomáháme vytvářet domov, ve kterém se každý rodič může cítit jako dost dobrý a každé dítě jako dost dobré. Jejím posláním je pomáhat dětem, aby rozuměly svým emocím, a rodičům, aby rozuměli svým dětem. Vnést do rodinného života radost ze zvládnutých emocí, díky které se žádná bolest z emočních zranění nebude předávat dalším generacím.
V e-shopu Emoční Kompas najdete ucelenou nabídku produktů pro vědomé prožívání, vědomou odolnost a vědomou komunikaci, jako je nejrozsáhlejší sada emočních karet pro děti, nejrůznější pomůcky pro poznávání a zvládání emocí, emoční učebnice, pracovní sešity a další.