„Dnes byl nejhezčí den, mami, děkuji…„, říká večer před usnutím dítě, které si celý den prostěžovalo, prokňouralo, mělo několik emočních záchvatů a kdy většina věcí byla špatně…
Jak moc velké utrpení mohou tyto situace znamenat pro citlivou dětskou duši a kdy se již jedná o hypersenzitivitu nervového systému, která vyžaduje hlubší pochopení, nové nástroje zvládání a velké množství vlastního zazdrojování, aby rodičovství mohlo být cestou, na které prospívají všichni?
Jsou děti, které citlivě vnímají vše, co se kolem nich děje, ale kterých hlavním nastavením je prožívat radost, zvědavost a pocit bezpečí.
🌸A jsou děti, kterých nervový systém nikdy nespí, které musí zvládat enormní množství vjemů a kterých hlavním nastavením je bránit se proti neustálému pocitu ohrožení.
🌸U kterých se potřeba ujišťování a pozornosti může zdát bezedná a lehko překročí kapacitu jakéhokoliv rodiče.
🌸Na které většina rodičovských rad fungovat nebude a snaha dodržovat je vede jen k vyčerpaným rodičům, zlomeným dětem a pocitům selhání na obou stranách.
🌸U kterých je pocit klidného zaujetí, lehkosti či radosti tak těžko dosažitelný, že rodiče stojí nemálo sil důvěřovat, že nedělají nic špatně, že jejich dítě není rozmazlené ani zlobivé, že jeho mozek má jen o 1 náročný úkol navíc: každý vjem z vnějšího či vnitřního prostředí vyhodnotit jako ohrožující nebo neohrožující.
Nejhorší věcí v životě vysoce citlivých dětí není stres,
kterým každodenně prochází, ale že pod tíhou náročných dní jejich nejbližší neuvidí, jak úžasné jsou a co vše dokážou
a že ony samy to neuvidí.
Každé dítě je jedinečné a vysoce individuální a nemusí vykazovat všechny nebo dokonce ani většinu uvedených znaků.
Vysoká citlivost senzorického zpracování NENÍ porucha senzorického zpracování, nejedná se o žádnou diagnózu, kterou je možné testovat a která by musela splňovat určitá kritéria. Hlavním rozlišujícím faktorem je intenzita vnímání a následného prožívání dítěte na podněty uvnitř nebo kolem něj.
Znaky vysoce citlivých dětí
1. Neustálé vědomí vnějšího světa
2. Zvýšená citlivost na tělesné vjemy
3. Spánek, jídlo, hra
4. Odmítání změn, potřeba režimu, jednoduchosti a předvídatelnosti
5. Prožívání
6. Myšlení a pozornost
7. Sociální charakteristiky
Uvedený seznam nejčastějších znaků dětí s vysokou citlivostí senzorického zpracování si můžete na našem webu stáhnout ZDARMA formou checklistu >>
Aby citlivé dítě zvládalo v životě svoji zranitelnost,
musí ji nejprve citlivě zvládat někdo jiný.
1. Přijměte dítě takové, jaké je
2. Veďte dítě k práci s vlastními emocemi
Naše Emoční karty jsou uceleným průvodcem na ceste zdravého emočního vývoje dětí a jsou speciálně vhodné pro děti s vysokou citlivostí vnímání, ADHD, poruchami autistického spektra, vývojovými poruchami, poruchami řeči a učení, děti neslyšící, děti po traumatickém zážitku apod. Více o tomto produktu si můžete přečíst tady, kde můžete do karet nahlédnout v detailním popisu i ve videu.
Další novinkou, která navazuje na Emoční karty je kniha pro zvládání emocí: Zvládám své emoce laskavě k druhým a sobě. Všechny produkty si můžete prohlédnout v našem e-shopu >>
3. Vraťte se k sobě
4. Nenuťte dítě změnit jeho reakci na situaci, ale učte ho danou situaci zvládat
5. Klidový čas
6. Bezpečný prostor
Detailní plánovací kalendář denních aktivit, který si můžete připravit s dětmi sobě na míru, jsme pro vás připravili jako BONUS ZDARMA k 3. dílu emočních učebnic: Můj učitel Smutek.
7. Zvažte přínos speciálních terapií, např. metodu Neurofeedback nebo Somatic Experiencing (Somatické prožívání)
8. Vztah k jídlu
9. Vztah s dítětem
10. Překračování komfortní zóny
Věřím, že pokud existují děti, které mohou od základu změnit koncept klasického rodičovství a vnést do něj vědomější vztah dítěte a dospělého, pak jsou to vysoce citlivé děti.🌸
Děti, které přichází na svět se zvýšenou citlivostí vnímání a senzorického zpracování nebo které ji získaly v důsledku traumatického porodu či zkušenosti v dětství.
💎Protože v doprovázení těchto dětí často nebudou fungovat žádné rady.
💎Budou chvíle, kdy nebude fungovat kontaktní ani respektující rodičovství,
💎kdy nebude fungovat pozitivita ani laskavý přístup,
💎kdy nebude fungovat nic.
💎Kdy si rodič sáhne na absolutní dno a dojdou mu všechny síly,
💎kdy nebude rozumět sobě ani dítěti a uvidí své stíny, které nevěřil, že má,
💎kdy bude stát sám proti okolí a širší rodině, kdy bude čelit svým největším strachům.
💎Kdy nebude jiné cesty, než dítě zlomit a udělat z jeho citlivosti celoživotního nepřítele, nebo mu důvěřovat, vzdát se jakýchkoliv představ o tom, jaké dítě musí být, a přijmout ho takové, jaké je.
A udělat z jeho citlivosti celoživotní dar.
Zdroje:
Přepošlete článek všem, kdo sdílí s těmito dětmi svou rodičovskou či průvodcovskou cestu, aby mohlo být na světě opět o něco méně nepochopených dětí, a o něco více těch, které mohly prožít naplněný a spokojený život, ne navzdory svým jedinečným darům, ale díky nim.
Eshop: produkty pro rozvoj emočních dovedností dětí