Když dítě onemocní, obvykle se pro rodiče zastaví svět.
Vezmeme dítě domů, necháme ho odpočívat, netrváme na pravidlech. Hledáme léky, které mohou pomoct, uvaříme polévku, která ho posílí. Vše se zpomalí a zůstane jen to, na čem záleží. Nekřičíme na dítě, ať se urychleně uzdraví. Nekřičíme na nemoc, aby zmizela. Dáme ji čas, aby proběhla, a aby si s ní dítě poradilo. Koupíme mu vitamíny, aby bylo příště silnější.
Když se ocitneme v bouři, vyhledáme bezpečí a prostě ji přečkáme. Nekřičíme na ni, aby přestala, nechceme ji zastavit, nebojujeme s ní. Počkáme, až přejde. A příště třeba zkusíme lépe rozeznat, kdy přichází.
Stejně jako nečekáme, že zastavíme bouřku, nemůžeme čekat, že dítě vypne jakoukoli svou emoci. A že se díky této dovednosti stane odolnějším, vyrovnanějším, šťastnějším. V každém přestaň se vztekat, neplakej, neboj se, od něj chceme, aby ovládlo něco, co nemá a nemůže ovládnout. Emoce JE pro dítě bouře. Blesk, který ho zasáhne z čistého nebe. Špatné počasí, které, když do něj zbytečně nezasahujeme, odchází stejně náhle a přirozeně jako přichází.
Zdravá imunita umožňuje dvě věci:
Neznamená to tedy, že emočně odolné dítě nebude prožívat vztek, strach či bezmoc, ale že má dostatek emočních zdrojů, které mu pomáhají tyto emoce zvládnout tak, aby mohlo dál objevovat a rozvíjet sebe. Znamená, že má dostatek citových protilátek, aby žádná z jeho emocí nestála v cestě tomu, co si přeje nebo potřebuje, zbytečně ho nevyčerpávala a nepůsobila mu nadměrný stres.
Většina emočních zranění není způsobena negativními emocemi (dokonce ani v rodinách, kde převládají opravdu bolestivé emoční vzorce), ale nedostatkem pozitivních emocí. Nemožností prožívat a sdílet radost, zvědavost, sebevědomí či sebelásku. Tyto emoce jsou v rodinách často větším tabu než smutek, vztek či strach.
Téměř ve všech nejstarších myšlenkových tradicích je pěstování pozitivních emocí považováno za nejúčinnější lék na emoce strachu, smutku, sobectví či vzteku. Cílem praktikování emocí jako jsou láska, soucit či vděčnost není negativní emoce odstranit, ale nedovolit, aby obsadily naše srdce a bránily nám vidět pravdivý svět.
Tím, že zaměřujeme pozornost dětí na laskavé a konstruktivní emoce, učíme je každodenně praktikovat ve vztahu k sobě a ke druhým, proměnujeme je v nich na trvalé hodnoty, vytváříme si jakési protilátky na onemocnění smutkem, strachem či vztekem.
Předat dětem pocit lásky a bezpečí a rozvíjet jejich radost, sebedůvěru a sebehodnotu je pravděpodobně tím nejdůležitějším rodičovským úkolem. A také vybavením dětí těmi nejsilnějšími protilátkami proti pozdějším depresím, úzkostem, nízkemu sebevědomí a sebedůvěře. Pokud se dítě cítí bezpečně v sobě, pokud ví, že si může důvěřovat, že je dost dobré a že si zaslouží dobré věci, bude důvěřovat i světu kolem. Nebude mít důvod zraňovat sebe, druhé či nechat se zraňovat. Bude vědět, že každá emoce pomine a každou lze vyřešit laskavě k sobě a k druhým.
Vydejte se spolu s dětmi laskavější cestou světem emocí. Inspirujte se jedinečnými emočními pomůckami pro zdravý emoční rozvoj dětí. Eshop: Emoční kompas