Řekni mi, co CÍTÍŠ, a já ti řeknu, kdo NEJSI: Emoční karty jako laskavý průvodce na cestě emočního vývoje dětí

Zase se vzteká, vymýšlí si, odmlouvá.
Zase se bojí, i když už to třikrát zvládlo.
Zase nespolupracuje, i když jste se domluvili.
Z únavy a z bezradnosti říkáte slova a děláte věci, které bolí. A dítě to vrací desetkrát. Bojuje a vzdoruje ze všech sil. Neslyší vás a nechce vás vidět. Nenávidí vás. Prý nejvíc na světě. Vaše dítě. Váš největší poklad.

Úplně se ztrácí v tom, co prožívá, a vy ztrácíte jeho. Zoufale vás volá k sobě a vy nevíte, jak k němu. Nevidíte cestu a možná už ani nechcete. Jste příliš unavení a stejně do zítra vše přebolí. Stejně jste již zkusili všechny rady, odmítli je, a pak po nich ještě několikrát bezradně sáhli.

Jak jít spolu dál?

Jak se s dítětem spojit, když prožívá něco těžkého, ale také radostného?

Jak zjistit, co se opravdu schovává za dětským strachem, vzdorem, sobectvím a sourozeneckými hádkami?

Jak vědět, kde končí emoce a kde začíná to, kým dítě opravdu je?

Jak se vrátit k situacím, které dál zraňují? Jak mluvit, aby slova spojovala a ne oddělovala?

Jak pomoct dětem, aby v tom všem mohly objevit sebe?

Jako máma a psycholožka vím velmi dobře, jak často tyto otázky rodiče trápí, a jak moc záleží na tom, jaké odpovědi se jim dostanou. I z tohto důvodu se srdcem projektu Tisíc Tváří Radosti stala tvorba Emočních karet pro děti, které by byly uceleným průvodcem na ceste jejich emočního vývoje jak pro děti samotné, tak pro jejich rodiče či učitele.

 

Proč jsou všechny emoce důležité a v pořádku

Naše touha vychovat děti, které nic nebolí, jim odpírá stejné fyziologické potřeby jako je jídlo, voda či vzduch. Naše rodičovská odpovědnost není zajistit, aby děti byly neustále šťastné, a chránit je před jakýmkoliv zklamáním. To nejvzácnější, co jim můžeme v jakékoliv emoční situaci dát, je důvěra, že své emoce zvládnou samy. Sebevědomí, sebedůvěra a sebehodnota mohou vzejít jenom z vlastní síly.

Emoční karty Tisíc Tváří Radosti jsou průvodcem na cestě poznávání všech odstínů pocitů, se kterými se děti každodenně potkávají. Pomáhají jim navázat zdravý vztah se všemi svými emocemi: přestat je vnímat jako součást svého Já a nevinit za ně sebe či druhé. Emoční karty byly vytvořeny proto, aby dětem připomínaly, že každá emoce je laskavá a může jim pomáhat, když jí porozumí a naučí se s ní správně zacházet. Že to síla, kterou můžeme využit dobře nebo špatně, která je příjemná nebo nepříjemná, ale žádná z nich není pozitivní či negativní.

Děti potřebují smutek, aby získaly čas a sílu smířit se s tím, že něco je jinak, než si přejí. Potřebují vztek, aby získaly sílu překonat bezmoc a ochránit to, na čem jim záleží. Potřebují strach, aby získaly odvahu jednat navzdory strachu. Potřebují zažít, že jim patří svět, aby měly z čeho světu vracet. Potřebují zažít, že mají nárok na veškerou pozornost a lásku, aby je mohly rozdávat druhým. Beze strachu, že nemají dost, protože nedostaly dost, když to bylo důležité.

Proč popíraní emocí ve výchově nefunguje

Když se snažíme zabránit, aby dítě neprojevovalo určitou emoci, nezabráníme pocitům, ale pouze jejich vyjádření. Přitom je to právě zdravé vyjádření, které pomáhá dětem emoce zvládnout bez ubližování sobě či druhým.

Ani extrémně bolestivé zážitky nemusí zanechat jizvy a traumata. Nejhorší na nich je osamělost a nemožnost o nich mluvit. Děti zvládnou vše, co je potkává, pokud to mohou vyjádřit a sdílet. Jakákoliv emoce, která byla pojmenována, přijata a vyjádřena, má sílu růstovou a transformační. Jakákoliv emoce, která byla popřena a utajena, má dřív nebo později vždy sílu ničivou.

Přestaň se vztekat! Neplač! Nemáš se čeho bát …

Zakazování, popírání emocí či odvádění pozornosti v naději, že emoce magicky zmizí, žádnou emoci nevymaže. Energie, které znemožníme se projevit, se jako přehrazená řeka vždy vynoří později v mnohem destruktivnější podobě. Dítě se navíc učí, že není v pořádku, když něco cítí.

Pokud strach nevpustíte dvěřmi, vleze k vám oknem.
Když něco nemůžeme vyjádřit, musíme to v sobě hluboce UTAJIT.

Když něco musíme hluboce utajit, musíme se před tím CHRÁNIT.
Když se před něčím chráníme dost dlouho, začneme se toho BÁT.
Žádná emoce nemůže odejít, pokud ji nejprve nedovolíme PŘIJÍT.

Pro zdravý emoční růst dítě potřebuje vědět, že emoce nejsou jeho identitou. Že nepřestává být důležitou bytostí a neztratí lásku nejbližších jenom proto, že se něčeho bojí, že mu na něčem záleží, že si přeje, aby něco bylo jinak.

Emoční karty, které otevírají dětské srdce

Emoční kartičky Tisíc Tváří Radosti jsou jedinečnou pomůckou pro rozvoj emocionálních dovedností, které účinným, srozumitelným a laskavým způsobem učí děti jednotlivé emoce poznávat u sebe a druhých, porozumět jim a přijmout je za své.

V čem jsou kartičky výjimečné?

  • Nejrozsáhlejší poznávací sada emočních karet: V emočních kartách najdete 56 emocí rozdělených na 28 příjemných prožitků a 28 nepříjemných prožitků. Dle vlastností jsou prožitky dále rozděleny do 18 trojic, které doplňuje karta důvěry (bílá karta) a nedůvěry (černá karta). V kartičkách můžete hledat jejich protiklady, poznávat jejich různou intenzitu či učit se rozlišovat emoce, které se vztahují k sobě samému, ke druhým či ke světu kolem.
  • Ucelený průvodce emocemi: Nejedná se jen o karty emocí. Součástí balíčku jsou další praktické materiály jako je pracovní sešit s otázkami a úkoly, sešit s tipy na hry a aktivity s kartami, komunikační karty pro rodiče, doplnkové karty pro děti a další. Pro celostní porozumění emocím najdete na každé kartě kromě barevné ilustrace také název emoce, popis prožitku, situační symboliku a v přiloženém sešitu také 3 otázky a 1 úkol.
  • Kartičky jsou dostupné v české, slovenské a již brzy také v anglické verzi
  • Využití psychologie barev: Sada kartiček byla navržena jako pomůcka využívající psychologické působení barev a najdete v ní celé barevné spektrum. Každá trojice příbuzných emocí má svou barvu a je zobrazena jejími třemi odstíny. Emoční karty tak lze využít v jakýchkoli prožitkových či tvořivých hrách založených na práci s barvami.
  • Hravá pomůcka pro vědomé rodičovství a každodenní spolubytí s dětmi, ale také ucelený terapeutický a edukační nástroj pro děti bez omezení věku.
  • Byly vytvořeny na základě nejnovějších principů psychologie emocí, dětské vývojové psychologie, neuropsychologie a vědomého rodičovství.
  • Originální ilustrace smajlíků: Aby děti dokázaly abstraktním emocím porozumět, potřebují ilustrace, které jsou srozumitelné a jednoduché. Záměrně jsme proto nezvolili ilustrace dětí, zvířat či abstraktních maleb. Pro zobrazení prožitků byli vytvořeni oblíbení smajlíci, kteří jsou nejuniverzálnějším emočním symbolem, a jsou pro děti blízké. Pomáhají dětem vnímat jednotlivé prožitky jako oddělenou bytost či sílu, s kterými lze navázat vztah a porozumět jim.

Emoce trvá v průměru 90 sekund.

Nezáleží přitom tolik na tom, co se stalo,
ale jak se během těchto 90 sekund potkáte.
Jestli dítě může porozumět tomu, co prožívá,
nebo to musí v sobě hluboce utajit.
Jestli vás těchto 90 sekund spojuje nebo odděluje.
Jestli dítě cítí strach nebo lásku.

Proměňte těchto 90 sekund ze vzájemného utrpení a nepochopení na nejcennější chvíle rodičovství.


Pojďte se potkávat s dětmi v emocích vědomě, s klidem a laskavě.

Prodej emočních karet spouštíme na začátku září.

Vstoupit do eshopu a prohlédnout Emoční karty blíž

 

 

Jana Kubíčková
Jana Kubíčková je psycholožkou, celostní terapeutkou a mámou dvou dětí. Napsala první odbornou publikaci v ČR na téma transgeneračního přenosu traumatu v rodinách. Má doktorát z Vývojové psychologie, studovala také religionistiku a Naturopatii v Austrálii. Je autorkou projektu Tisíc Tváří radosti, v rámci kterého vytváří produkty pro rozvoj emocionálních dovedností dětí. Přináší jednoduché didaktické a terapeutické nástroje pro vědomé prožívání, vědomou odolnost a vědomou komunikaci v rodinách, aby emoce nestály v cestě, ale pomáhaly rozvíjet lepší a radostnější verzi sebe sama, vztahů a světa kolem. Je autorkou Emočních karet >> a Emočních učebnic pro děti>>. Více o jejím příběhu si můžete přečíst tady >> Můžete ji napsat na kubickova.yana@gmail.com
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • E-book ZDARMA